Priešrinkiminiai stebuklai tyrimuose. Apklausų karas?

Šiandien pastebėjau įdomybę. Yra dvi apklausos užsakytos TS-KD (konservatoriai) – viena jų atlikta balandžio mėnesį (Vilmorus – n=?), kita rugpjūčio pradžioje (Factus – n=1076). 

Vakar (2012.08.09) TS-KD savo partiniame bloge pasidžiaugė, kad artėjančiuose rinkimuose už juos balsuotų 13,5 procentų ketinančių dalyvauti. Šie duomenys šviežūs ir gana įdomūs, didelis neapsisprendusių skaičius.
http://www.tsajunga.lt/index.php/tyrimas_daugiausiai_apsisprendusiu_rinkeju_balsuotu_uz_konservatorius_/12612? – Factus

Lyginant su balandžio mėnesio apklausos rezultatais – 7-8% – nuostabus šuolis, netgi ypatingas. 
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/mitu-griutis-pensininkas-nebutinai-konservatoriu-rinkejas.d?id=59277305 – Vilmorus

Nesigilinu į metodiką ir paklaidas, nes tai būtų ilga diskusija. Jei spręsti tik iš informacijos pateiktos pranešimuose, aš pasitikėčiau “vakarykšte” Factus apklausa, nes šiandieniniame pranešime apie balandžio apklausą, nėra jokios informacijos apie tyrimo imtį, apklausos būdą ir tikslesnį periodą.

Bet …

Šiuo atveju man įdomus ne konservatorių populiarumo šuolis, bet tai, kad šie du pranešimai pasirodė vienas paskui kitą. Factus vakar 2012.08.09 (rugpjūtis ), o Vilmorus 2012.08.10 (balandis) – šiandien.

Abi apklausos užsakytos TS-KD (bent jau taip teigiama pranešimuose). Gana sunku patikėti, kad konservatoriai inicijavo šiandienos pranešimą (Vilmorus, balandis), nes jis gana neigiamas konservatorių atžvilgiu ir duomenys senoki. Nebent kažkas pas konservatorius labai suklydo.
Aš tikiu gerb. V.Gaidžiu ir nemanau, kad jis nusižengtų etikai ir paskelbtų kliento tyrimo rezultatus be kliento (TS-KD) sutikimo. Taip būtų nedera elgtis ESOMAR nariui. Nebent balandžio tyrimo neužsakė TS-KD ir rezultatai priklauso Vilmorus arba kažkam kitam.

Per kelias sekundes internete randu, kad dar balandžio 13-23 dienomis Vilmorus darė analogišką apklausą “Lietuvos ryto” užsakymų
http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/partiju-reitingu-virsuneje-opozicines-darbo-socialdemokratu-ir-tvarkieciu-partijos-56-214653

Sveikinu Vilmorus. Jiems pavyko parduoti du balandžio tyrimus analogiška tema dviem užsakovams. Abejoti netenka, nes abiejų balandžio apklausų rezultatai truputi skiriasi, o ir gerb. V.Gaidys yra ESOMAR narys, todėl nesielgtų neetiškai. Gaila, tik kad žurnalistė parašiusi šiandienos delfi straipsnį neįdėjo pakankamos informacijos apie tyrimo detales. Tas pasitaiko ir kitiems.
Būtų šaunu, jei papildoma informacija apie balandžio mėnesio TS-KD užsakytą tyrimą būtų paskelbta viešai, nes norisi objektyviai palyginti šiandienos ir vakardienos pranešimų skaičius.

Išvada.
Informacijos apie balandžio mėnesį užsakytą TS-KD internete nesimato, nes matyt konservatoriai tada nenorėjo sau kenkti, nors Lrytas vistiek paskelbė panašius rezultatus, ir nieko baisaus nebūtų atsitikę. Tuo pačiu, labai šaunu, kad kažkas iš TS-KD dabar nusprendė pasidalinti balandžio mėnesio rezultatais, panaudotais žurnalistės straipsnyje. Atvirumas sveikintinas.

Bet vis viena, kažkas ne taip … 

Leave a Reply

Your email address will not be published.